Sony E Mount FE 85mm F1.4 GM II Full-Frame Lens G Master (SEL85F14GM2)
Brand: Sony    Manufacturer Warranty: 2 Years
Availability:Available
New Original Product. GST Invoice with GST InPut Credit
Pay by UPI/QR Code to Avoid Bank Charges
Slimmed, trimmed, and newly outfitted, Sony has upgraded its most popular portrait prime with the FE 85mm F/1.4 GM II Lens, featuring faster autofocus, smoother bokeh, and video-friendly functionality. Delivering top-of-the-line G Master sharpness and bokeh quality, the lens' pleasing image quality is well-suited for stills and videos in portrait, event, and other shallow depth of field applications.
Tags: Sony E Mount FE 85mm F1.4 GM II Full-Frame Lens (SEL85F14GM2), G Master, SEL85F14, 85mm GM 2, Sony 85mm, sony 85mm lens, sony 85 mm, sony 85mm1.8, sony 85 mm 1.8, SEL85F18, sony 85mm f1.8, , Sony full frame lens, Sony 85 mm, 85mm, Sony lens, Sony Camera Accessory, Sony Camera, Sony alpha 9, DSLR Accessories, Mirrorless Camera, Sony DSLR, Sony Alpha 9 II, Sony Center, Sony Shop India, Sony Center Fort Mumbai, Sony Vlogging Camera, Sony Blogger Camera, Youtube, Youtuber Camera, Instagram Camera, Mirrorless DSLR, Mirrorless Digital Camera
Product Code:SEL85F14GM2
Maximum Aperture
f/1.4
Minimum Aperture
f/16
Lens Mount
Sony E
Lens Format Coverage
Full-Frame
Angle of View
29°
Minimum Focus Distance
31.5" / 80 cm
Maximum Magnification
0.11x
Optical Design
14 Elements in 11 Groups
Diaphragm Blades
11, Rounded
Focus Type
Autofocus
Image Stabilization
No
Filter Size
77 mm (Front)
Dimensions (ø x L)
3.3 x 4.2" / 84.7 x 107.3 mm
Weight
22.6 oz / 642 g
Focal Length
85mm
Maximum Aperture
f/1.4
Lens Mount
Sony E
Lens Format Coverage
Full-Frame
Focus Type
Autofocus
Image Stabilization
No
Filter Size
77 mm (Front)