Sony FE 70-200 MM F2.8 GM OSS II (SEL70200GM2) Premium G Master Lens
Brand: Sony    Manufacturer Warranty: 3 Years
Availability:Available
New Original Product. GST Invoice with GST InPut Credit
Pay by UPI/QR Code to Avoid Bank Charges
Compatibility Features
Designed For
  • Sony E-mount
Suitable For
  • Portrait, Wedding & Events, Street
Lens Mount
  • Sony E Mount
Aperture                F2.8
Water Resistant    Yes
Product Code:SEL70200GM2
Compatibility Features
Designed For
Suitable For
Lens Mount
Lens Features
Lens Construction (Elements/Groups)
  • 17 Elements
Angle of View
  • 47 Degrees
Focus Type
  • Auto Focus
Drive System
  • Micro USM
Zoom System
  • Manual
Performance Features
Maximum Focal Length
  • 50 mm
Minimum Focal Length
  • 50 mm
Aperture with Max Focal Length
  • 2.8
Maximum Magnification (x)
  • 0.3
Image Stabilisation
  • Yes
Additional Features
Water Resistant
  • Yes
Dimensions
Diameter
  • 88 mm
Length
  • 200 mm
Weight
  • 1045 g
Brand
  • SONY
Model
  • SEL70200GM2Q SYX
Color
  • White, Black
Prime/Zoom
  • Prime
Lens Type
  • Standard
Material
  • Plastic
Filter Attachment Size
  • 77 mm